Rośliny

 

     W walce o przeżycie ważne jest też jedzenie. W Polsce występuje wiele roślin jadalnych. Niektóre z nich ciężko rozpoznać. Z tego powodu podam najpopularniejsze i najłatwiejsze do rozpoznania rośliny jadalne.

Każdy potrafi odróżnić brzozę od innych drzew. Wiosną podobnie jak wszystkie rośliny, wypuszcza małe lepiące się listki. Są one jadalne zawierają skrobię i trochę cukru.

     Wydaje się, że nie można zaspokoić głodu czymś tak małym. W sytuacji kryzysowej nie wolno marudzić i jeść wszystko co się da. Im więcej nazbierasz tym bardziej się nasycisz. Stosujcie tą zasadę wyłącznie, gdy wasze życie jest w niebezpieczeństwie. W przeciwnym razie zniszczycie wiele drzew. Z brzozy można jeść jeszcze łyko. Trzeba je pozyskać wczesną wiosną, gdy w drzewie płyną jeszcze soki. Potem staje się twarde i niezjadliwe.

 

     Kolejną rośliną jadalną jest pokrzywa. Zjada się tylko młode pędy. Przy czym należy usunąć włoski, które wprowadzają kwas mrówkowy. Można to zrobić nad ogniem poprzez opalanie. A w jaki sposób? Po prostu trzyma się całe pędy w ogniu przez parę sekund. W tym czasie włoski przepalają się i możemy spokojnie jeść. Innym sposobem jest złożenie liści w odpowiedni sposób. Tak, aby zewnętrzna część na której są włoski była schowana i nie miała kontaktu z naszym językiem.

Paproć 

Jej jadalne części to korzeń i młode kłącza. Herbata na bazie korzenia paprotki ma działanie robakobójcze. Młode kłącza można pozyskać tylko wczesną wiosną. Później nie nadają się do jedzenia.

 

Babka lancetowata

Roślina ta nie tylko skutecznie hamuje krwawienie, ale także ma jadalne liście i nasiona. Tylko młode liście nadają się do spożycia, później stają się twarde i łykowate. Nasiona nadają się do spożycia po ugotowaniu. Są podobne do kaszy.

 

Mniszek lekarski

Kolejna łatwa do rozpoznania roślina. Jadalne są młode liście i korzenie. Można je jeść na surowo lub po ugotowaniu.

 

Szczaw zwyczajny, szczaw zajęczy

Mają jadalne liście, które można jeść na surowo, po ugotowaniu lub po wysuszeniu. Mają charakterystyczny kwaśny smak.

 

Buk

Drzewo, które łatwo rozpoznać. Posiada jadalne orzechy, zwane buczyną. Orzechy zawierają faginę, która w większych ilościach może być toksyczna. Buk ma również jadalne młode liście o kwaśnym smaku.

 

Borówka czarna

Jadalne owoce tej rośliny każdy zna. Są słodkie i poprawiają nam humor :)

 

Dzika róża

Ma jadalne owoce z dużą zawartością witaminy C, która jest nam bardzo potrzebna w walce o przeżycie. Pomarańczowe osłonki owoców są niejadalne. Nie wolno zapominać o pysznej herbacie z owoców dzikiej róży.

 

Jeżyna, Malina

Oprócz dobrze znanych jadalnych owoców, można wykorzystywać liście do parzenia herbaty.

 

Ostrożeń

Czyli w młodości popularna roślina „rzep”. Po upieczeniu można jeść jej korzeń.

 

Czosnek niedźwiedzi

Ma jadalne cebule i młode liście. Wykorzystuje się go podobnie jak hodowlane gatunki, tylko dziko występujący czosnek niedźwiedzi ma mniej wyrazisty smak.

 

Dąb

Jadalne są żołędzie. Nazbierane żołędzie warto położyć koło ogniska, dzięki temu łupinki pękną i bez wysiłku dostaniemy się do jadalnego środka. Jednak zanim je spożyjemy trzeba pozbyć się taniny. Robimy to gotując jadalne środki żołędzi w wodzie z popiołem z drzew liściastych. Przy czym zmieniamy wodę aż się wyklaruje.

 

Cis

Jest rośliną trującą oprócz pomarańczowych osłonek nasion. Są one jadalne i zawierają dużo cukru. Przy jedzeniu należy uważać na nasiona. Jeżeli nie zostaną naruszone przelecą przez nasz układ pokarmowy nie zatruwając nas, jeśli jednak nadgryziemy nasionko możemy mieć kłopoty.

 

Klon

Klon podobnie jak brzoza ma jadalne młode liście i można z niego pozyskiwać sok. Przy czym sok z klonu jest słodszy niż ten z brzozy.

 

Te 15 roślin to tylko podstawowe gatunki roślin jadalnych. Warto zapoznać się z pozostałymi.